+420 737 613 049 Po - Pá: 7:00 - 15:00

Význam pravidelné vertikalizace

Medesacare (https://www.medesacare.cz/)

Vertikalizace je proces, při kterém se člověk dostává do vzpřímené polohy, která je pro něj přirozená a zdravá. Vertikalizace je důležitá pro udržení správné funkce vnitřních orgánů, kostí, kloubů, svalů a nervového systému. Tento proces také podporuje psychickou pohodu a kvalitu života. Vzpřímená pozice poskytuje člověku jinou a novou perspektivu vnímání světa oproti poloze nízké (např. leh) a poskytuje možnost sbírat podněty z okolí.

 

Vertikalizace je však někdy obtížná pro osoby s různými zdravotními problémy, v některých případech je téměř nemožná. Mezi zdravotní problémy omezující vertikalizaci patří například mozková obrna, rozštěp páteře, ochrnutí dolních končetin, posturální defekty nebo stavy po úrazech či mrtvici. Osoby s takovými zdravotními komplikacemi potřebují k bezpečné a pohodlné vertikalizaci speciální pomůcky.

 

Vertikalizační pomůcky

 

Jako vertikalizační pomůcky označujeme zařízení, která pevně fixují trup a končetiny osoby v požadované poloze a umožňují jí stát nebo chodit. Vertikalizační pomůcky se dělí na statické a dynamické. Statické pomůcky umožňují pouze stoj ve vzpřímené poloze, zatímco dynamické pomůcky umožňují i pohyb vpřed nebo do stran.

 

Statické a dynamické vertikalizační pomůcky

 

Příkladem statické vertikalizační pomůcky je vertikalizační stojan, který se skládá z rámu, opěradla, sedadla, opěrek nohou a různých pásů a pelot pro stabilizaci těla. Vertikalizační stojan může být manuálně nebo elektricky nastavitelný podle potřeb uživatele a používá se pro osoby, které nemají dostatečnou kontrolu nad svým tělem a potřebují pevnou oporu.

 

Příkladem dynamické vertikalizační pomůcky je stavěcí invalidní vozík, který se skládá z klasického invalidního vozíku s možností změny polohy sedadla a opěradla tak, aby uživatel mohl přejít ze sedu do stoje. Stavěcí invalidní vozík může být manuálně nebo elektricky ovládaný podle schopností uživatele. 

 

Dalším příkladem vertikalizační pomůcky je parapodium, které se skládá z ortézy fixující trup a končetiny uživatele a umožňující mu stát a chodit s pomocí berlí nebo jiných opor. Parapodium může být statické nebo dynamické podle toho, zda umožňuje pohyb kloubů kyčlí, kolen a kotníků. Parapodium se používá pro osoby, které mají zachovanou funkci horních končetin a horního trupu a zároveň aktivně drží hlavu v prostoru.

 

Vertikalizační pomůcky pro děti

 

Vertikalizační pomůcky jsou velmi důležité i pro děti, například pro ty s mozkovou obrnou, rozštěpem páteře, ochrnutím dolních končetin nebo posturálními defekty. Jednou z moderních a inovativních vertikalizačních pomůcek pro děti je multifunkční zařízení Baffin Automatic. Jedná se o ortopedickou židli s vestavěnou technologií Second Spine® (druhá páteř), která podporuje požadované držení trupu a hlavy. Tato židle umožňuje anatomické nebo korektivní nastavení zádové opěry podle potřeb uživatele. Baffin nachází své široké uplatnění v rehabilitaci dětí doma, ve škole nebo odborném zdravotním zařízení.

 

Pomůcky může hradit pojišťovna

 

Vertikalizační pomůcky jsou zásadní pro osoby s omezenou mobilitou, které potřebují udržet nebo zlepšit fyzický i psychický stav a zvýšit svou soběstačnost a společenskou integraci. Vertikalizační pomůcky by měly být vždy vybírány podle individuálních potřeb a možností uživatele a vždy pod dohledem a za asistence odborného personálu. Pomůcky by měly také být pravidelně kontrolovány a udržovány v dobrém stavu. Vertikalizační pomůcky mohou být hrazeny ze zdravotního pojištění.

© 2021 www.medesacare.cz