+420 737 613 049 Po - Pá: 7:00 - 15:00

Jak financovat kompenzační pomůcku: Poradíme, kam se obrátit

Medesacare (https://www.medesacare.cz/)

   

 Nemoc vás obvykle zasáhne v době, kdy to nejméně čekáte. I pokud si pravidelně spoříte, prakticky nikdo není připravený na finanční zátěž, jakou představuje péče o dlouhodobě nemocného člověka. V praxi se často setkáváme s lidmi, kteří čelí trvalým následkům a bez zdravotnických neboli kompenzačních pomůcek se v běžném životě neobejdou. Kde na ně tedy získat peníze?

     

 

Dlouhodobě nemocní mohou žádat na pracovním úřadě

Ministerstvo práce a sociálních věcí finančně přispívá lidem s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, který trvá déle než 1 rok. Tento příspěvek je určen na zvláštní pomůcku, která pak danému člověku významně usnadní jeho běžný život, například zdvihací plošina, motorové vozidlo či třeba schodolez. Pro získání příspěvku je třeba splnit několik podmínek, které naleznete na stránkách úřadu.

Jak požádat

  1. Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku podejte na odboru dávek pro osoby se zdravotním postižením na krajské pobočce Úřadu práce, nejlépe dle místa vašeho trvalého pobytu.

  2. Úřad práce dále vyplácí Příspěvek na mobilitu, který má osobám se zdravotním postižením kompenzovat náklady na zajištění nutné dopravy. Zažádat si o něj můžete na stejném místě jako o příspěvek na zvláštní pomůcku.

Značnou část pomůcek uhradí pojišťovna

Kompenzační pomůcky jako francouzské berle, elektrické a mechanické vozíky, koupelnový zvedák a další proplácí zdravotní pojišťovny. Výše příspěvku i seznam hrazených pomůcek se liší, potřebné informace najdete na našich stránkách: e-shop.

Jak požádat?

S pojišťovnou nebudete komunikovat vy sami, ale váš lékař, který vystaví Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. Řada pomůcek dále vyžaduje schválení revizním lékařem.

Požádejte o pomoc nadaci

Pokud není možné získat peníze na pomůcku z veřejných prostředků, můžete ještě oslovit nadace a nadační fondy. V České republice existují desítky organizací, které pomáhají lidem s tělesným či mentálním handicapem.

Důležité je najít takovou, kde budete splňovat podmínky pro získání podpory. Pokud nevíte, kde začít, projděte si Fórum Dárců.

Jak požádat?

Potřebný formulář a další pokyny najdete na stránkách konkrétní nadace. Obvykle je spolu s žádostí potřeba doložit

  • příjmy a výdaje žadatele a osob žijících ve společné domácnosti,
  • popis pomůcky a jejího přínosu pro život žadatele,
  • cenovou kalkulaci včetně výše úhrady pojišťovnou,
  • lékařskou zprávu s doporučením pomůcky,
  • kopii průkazu ZTP nebo ZTP/P a OP.

Celým procesem při žádání nadace o pomoc vás provede například služba Nadačník.

Každé krajské Centrum pro zdravotně postižené nabízí kromě poradenství také půjčovnu kompenzačních pomůcek. Na dobu nezbytně nutnou, tedy než získáte hrazenou pomůcku, vám tu půjčí například francouzské hole, invalidní vozík nebo schodolez.

Další možností je sponzorský dar

Souběžně s žádostí u nadací můžete oslovit sponzorské organizace a firmy s žádostí o finanční dotaci nebo dar. Případný sponzor má tu výhodu, že si částku věnovanou na kompenzační pomůcky, které nehradí zdravotní pojišťovna, může odečíst z daní.

Jak požádat?

Do vybrané organizace napište oficiální žádost o sponzorský dar ve formě dopisu a požádejte o schůzku. Případně se později telefonicky připomeňte. Pokud znáte někoho, kdo vám může setkání s potenciálním sponzorem zprostředkovat, určitě této možnosti využijte.

© 2021 www.medesacare.cz