+420 737 613 049 Po - Pá: 7:00 - 15:00

Proleženiny: nenápadný nepřítel všech ošetřovatelů

Medesacare (https://www.medesacare.cz/)

 

Proleženiny jsou nevyzpytatelné. Objevit se mohou rychle a nečekaně a zapříčinit je může i úplná drobnost, léčba přitom může zabrat měsíce. Jak vznikají a u koho je riziko největší? Co ještě můžete řešit doma a na co už si pozvat lékaře? Poradíme vám.

 

 

 

Na vině jsou věk, aktivita i strava

Starší lidé připoutaní na lůžko se s proleženinami setkávají nejčastěji. Nejsou ale zdaleka jediní, komu poškození kůže hrozí. V rizikové skupině jsou totiž také lidé po úraze, na vozíku či lidé, kteří mají výrazně sníženou pohyblivost a setrvávají častěji v jedné poloze. U starších lidí, dětí nebo u všech stavů, kdy je snížená povrchová citlivost je navíc riziko zvýšené tím, že si vzniku proleženin nemusí všimnout, nebo dát bolest najevo. V tom případě je pak odhalení na člověku, který se o ně stará.

O tom, jestli proleženiny vzniknou, rozhoduje hned celá řada faktorů. Patří mezi ně:

 • omezená pohyblivost a aktivita
 • nedostatečné polohování a přesuny
 • vyšší věk
 • celkový zdravotní stav
 • inkontinence a zvýšená vlhkost
 • nedostatečná výživa, která vede ke ztrátě podkožního tuku 
 • nedostatečný pitný režim
 • špatná manipulace s pacientem
 • nevhodně zvolená matrace a oblečení

S proleženinami se setká přibližně každý dvacátý hospitalizovaný pacient. Celkový podíl ale může být ještě vyšší, protože nezahrnuje osoby, které jsou v domácí péči svých blízkých.

Začíná to nenápadně

Proleženiny vznikají rychle a jednoduše, a to už v řádu hodin, pokud se jedná o člověka, který patří do rizikové skupiny. Pokud člověk dlouho zůstává v jedné poloze, tlak mezi podložkou a kostí postupně vede k menšímu prokrvování podkožní tkáně. Menší oběh krve znamená méně živin a kyslíku, a proto dochází k postupnému odumření.

Ze všeho nejdřív se na postiženém místě problém projeví v podobě zarudnutí a otoku. Většinou otok doprovází také bolest, která na poškození upozorní jako první. V druhé fázi přichází na řadu puchýře nebo povrchové vředy. Tady už začíná jít do tuhého, protože špatná péče může vést ke zhoršení poškozené tkáně a infekci. Poslední stádium proleženin je pak samotné odumření tkáně, které je velmi závažné a vyžaduje akutní lékařskou péči.

Kdy zavolat lékaře?

Pokud proleženiny vás nebo vaše blízké potkají, ještě to nutně neznamená to nejhorší. S lehčími projevy proleženin si totiž poradíte sami.

 1. Zarudnutí, otok a bolest

Pokud vznikající proleženinu objevíte včas, stačí odstranit její příčinu. Může to být špatně vypnuté povlečení, nepadnoucí nebo špatně zvolené oblečení, nevhodná matrace, nebo třeba moc malá frekvence změn polohy. Když si budete dávat větší pozor na dodržování všech pravidel, zarudnutí pravděpodobně postupně zmizí samo. Pokud se ale i přes vaši zvýšenou péči stav nelepší, je načase se obrátit na odborníky.

 1. Puchýře a povrchové vředy

Pokud se objeví vředy nebo puchýře, péče bude o poznání složitější. Stejně jako v předchozím případě se snažte odstranit příčinu vzniku, zároveň už ale musíte o postižené místo začít pečovat. Ránu dezinfikujte a použijte speciální hojivou náplast, která zároveň postižené místo ochrání před vnějším tlakem.

Nejlépe uděláte, když se o konkrétním postupu poradíte s lékařem. Pokud ale narazíte na více proleženin, nebo je poškození rozsáhlejší, svěřte pacienta do péče odborníků ihned.

 1. Odumření tkáně

Proleženiny pravděpodobně objevíte dřív, než dojde k úplnému odumření tkáně, ale při komplikacích hojení může dojít k tomu, že se pokožku nepodaří obnovit. V tom případě musí lékař přistoupit k chirurgickému řešení. Ne vždycky ale může pacient zákrok podstoupit. V tom případě ale vzniká riziko dalších komplikací spojených s infekcí, která se může snadno šířit tělem dál. V nejtěžších případech pak vedou i k ohrožení života.

Dobrá zpráva je, že se dá proleženinám v naprosté většině případů snadno předejít. Pokud se chcete dlouhé a náročné léčbě vyhnout, dodržujte základní pravidla prevence, o kterých se dozvíte více v našem článku.

© 2021 www.medesacare.cz