+420 737 613 049 Po - Pá: 7:00 - 15:00

Změny v roce 2019: Za které pomůcky si připlatíte?

Medesacare (https://www.medesacare.cz/)

  

Od 1.1. 2019 vstoupil v platnost nový zákon č. 282/2018 o zdravotnických prostředcích, který mění možnosti preskripce, a především pak úhradu některých zdravotních pomůcek.

Co tedy už nebude hrazeno ze zdravotního pojištění?

  

  

Jde o tzv. bílý program - koupelnové pomůcky a toaletní židle. Ty je možné nechat si předepsat na poukaz do konce července 2019. Ale POZOR – poukazy musí být uplatněny a pomůcky vydány nejpozději do 31.7.2019. Po tomto datu už budou poukazy neplatné a produkty si bude moci zákazník zakoupit už za plnou cenu bez příspěvku pojišťovny.

Kdo může předepisovat pomůcky a jak to bude s jejich doplatky?

Od 1.12.2019 získají možnost preskripce na některé "velké" pomůcky i praktičtí lékaři. O které se tedy jedná? Základní mechanické vozíky, polohovací postele a chodítka – to vše bude moci pro Vás nebo pro Vaše blízké předepsat i praktický lékař. Neznamená to ovšem, že odborní lékaři - neurologové, ortopedi a rehabilitační – už tyto pomůcky nebudou moci předepisovat. Naopak, možnost preskripce jim zůstane v plné výši jako doposud.

Co se tedy mění z pohledu člověka, který potřebuje pomůcku?

Vzhledem k množství změn, které nový zákon přináší doporučujeme obrátit se na naše konzultanty, kteří Vám dokážou vždy poradit. Jsme přesvědčeni o tom, že k žádnému zásadnějšímu omezení dostupnosti pomůcek (vyjma výše uvedeného bílého programu) nebude docházet.

Pokud jste odborník pracující ve zdravotnictví nebo Vás zajímají termíny a jak je to v zákoně vše vyloženo můžete si stáhnout naši přehlednou příručku.

© 2021 www.medesacare.cz